Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılıyor?

'Madencilik' forumunda BayBars tarafından 26 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. BayBars

  BayBars Bağımlı Üye Forum Üyesi

  Katılım:
  26 Ekim 2017
  Mesaj:
  227
  Beğeniler:
  400
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci
  BTC:
  16xRPb7AtXc9HR6qz6qQVFzaCxhQ2NnrD2
  “Bir Bitcoin nasıl çıkartılır? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin mining nedir? Ben de Bitcoin madenciliği yapabilir miyim?” Bu sorular, Bitcoin’in geçtiğimiz yıllarda yaşadığı büyük çıkış ile daha sık sorulmaya başlandı. Özellikle ben, bu konuda gerek haberlerde Bitcoin zenginlerini duyanlar gerekse internetten okudukları ile kafası karışan eş dost ve arkadaşlarım tarafından sıklıkla sorguya çekiliyorum.

  Aslında herkesin söylemeye çalıştığı şey şu; “Bitcoin madenciliği yaparak ben de zengin olmak istiyorum, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum…”

  Fakat işin aslı şu ki, gerçekten çok istisnai bir durumda değilseniz, muhtemelen siz de Bitcoin madenciliği / kazıcılığı (ki bence Forumda ekli olan linkler ziyaretçilere gizlenmiştir görebilmek için Kayıt Olun ya da Giriş Yapın daha doğru bir kavram) yapmak için geç kaldınız.

  Bunun neden böyle olduğu konusuna değinmeden önce, kısaca Bitcoin madenciliği nedir, bunu bir ele almakta fayda var.

  Bitcoin Madenciliği – Dijital saman yığınında dijital iğne aramak…
  Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok önemli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Çünkü Bitcoin’i bu kadar önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak bilinen konsept. Bu yazıda ise bu konuya kabaca değinip işin teknik kısmına çok da kafa yormak istemeyen okurlarımızın akıl sağlığını koruyacağım, en azından şimdilik.

  Konuya girmeden önce çok kısa olarak dikkat çekmek istediğim bir şey var: Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değil. Bitcoin madencileri aynı zamanda Forumda ekli olan linkler ziyaretçilere gizlenmiştir görebilmek için Kayıt Olun ya da Giriş Yapın denen ve yine BTC’yi BTC yapan özelliklerden birisi olan ve merkezi olmama özelliğine sahip (decentralized) hesap defterini de tutmaya yarıyor, bunun neden böyle olduğu ve ne işe yaradığı da yine başka bir yazının konusu olsun. Şimdilik sadece madencilik kavramını “Bitcoin bulmak/çıkartmak/basmak” olarak düşünelim…
   
  Futurenet1, Capslock, Byron ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. Enesuzma

  Enesuzma Yeni Üye Forum Üyesi

  Katılım:
  21 Aralık 2017
  Mesaj:
  3
  Beğeniler:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  Güzel olmuş elinize sağlık
   
 3. Futurenet1

  Futurenet1 Aktif Üye Aktif Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2017
  Mesaj:
  507
  Beğeniler:
  154
  Cinsiyet:
  Kadın
  Web Sitesi:
  BTC:
  1UPHmcAQ398fkqYeTJW4U9oubhtRgYQq4
  Teşekkürler