Altcoin Alım-Satım teknik rehber

'Altcoin Alım - Satımı' forumunda tracker0 tarafından 30 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. tracker0

  tracker0 Azimli Üye Forum Üyesi

  Katılım:
  28 Ekim 2017
  Mesaj:
  77
  Beğeniler:
  52
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  istanbul
  BTC:
  1GuUp7nw6mDkL3r9dGnm2DnPv8FYFyAFkQ
  Öncelikle şunun altını çizmeliyim; Eğer bu konuda yeniyseniz ilk başta kaybedeceksiniz, o yüzden al sat işine girmeden önce ki miktarınız sizi üzmeyecek kadar olsun ve bunu öğrenme amaçlı yaptığınızı bilin. Yani kendinizi eğitmek için kurs parası ödemek gibi neyse. Yazının uzun olduğuna bakmayın, tane tane anlatmaya çalıştım yoksa işlemler çok kolay.

  Önerim 100 tl ile başlayıp kendi potansiyelinizi keşfetmek. Bu parayı alıp btcturk veya paribu'ya yatırıyoruz. Komisyon ücreti düşük olduğu için ben paribu'yu tercih ettim. Şimdi bize lazım olan artık borsa. Paribu'da 100tl'mizi bitcoine çevirdikten sonra bir coin borsasına kaydolmamız gerek. Ben bittrex'te açtım kullanımı kolay, komisyonları biraz yüksek sadece ama siz diğer borsa türlerini tercih edebilirsiniz. Kaydımızı yaptıktan sonra sitede yukarda wallets kısmı var oraya tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra aşşağıdaki tabloda coin tablosunu göreceksiniz burada en yukarda Bitcoin var hemen onun solundaki artı kısmına tıklıyoruz adress kısmında bir kod yazıyor olacak. Bu sadece bitcoin için yani bitcoine özel iban numaranız gibi düşünün. Bu kodu kopyaladıktan sonra tekrar paribu'ya dönüyoruz. Paribu'da btc işlemlerine tıklıyoruz, çıkan ekranda bitcoin ÇEKME kısmına tıklıyoruz burada cüzdan adresi kısmına bittrex'ten kopyaladığımız kodu yapıştırıyoruz. Miktar kısmına da tlmizi bitcoine çevirmiştik ne kadarsa aşşağıdaki komisyon kadar eksiltip yazıyoruz. komisyon 0.0005 civarlarında. Cüzdan adresinizi tekrar kontrol edin ki bir sıkıntı çıkmasın. Emin olduktan sonra bitcoin çek butonuna tıklayıp bitcoinlerimizin bittrex hesabımıza yansımasını bekliyoruz. (bu bazen uzun sürebiliyor ama genelde maksimum yarım saat) Tamamdır artık bitcoinimiz yattı şimdi napacağız?

  Bitcoinlerimizin walletsde olan tabloda yerini göreceğiz. Oradaki available balance kısmı KULLANILABİLİR MİKTAR demek. PENDİNG DEPOSİT kısmı ise birisi size bitcoin gönderdiyse bu blockchaine yansımış ama kullanılabilir alana henüz gelmemiş demektir. RESERVED kısmı ise pending deposit'in tam tersi yani siz göndermişsiniz e-posta onayı bekliyodur veya site yoğundur btcnizi kullanamazsınız ama hala hesabınızdan çıkmamış veya çıkmaya hazırlanıyor demektir. Total kısmı bunların hepsinin toplamını gösteriyor orası önemli değil, estimated value ise yaklaşık değer demektir. Diğer coinlerinizin ne kadar bitcoin yaptığını hesaplamanıza gerek kalmasın diye koymuşlar. Şimdi geliyorum al-sat kısmına. Pending deposit'ten sonra artık bitcoinimiz available kısmında olacaktır artık işlem yapmaya hazırız demektir! Neye göre coin alıp almamanız gerektiği kısmını daha sonra anlatıcam şimdilik işin teknik kısmını öğrenin.

  Yukarda iki tane markets kısmı var, B MARKETS ve USD MARKETS. Bizim elimizde bitcoin olduğu için b markets kısmına tıklayın. Burada bu sitede satılan tüm coinleri görebilirsiniz. Burada sort by diye bir opsiyon var burada alacağınız coini neye göre göstercek kontrol etmenizi sağlayacak. Volume: piyasa hacmi Name: coin ismi Percent change: yüzdelik değişimlere göre gösterir işte bu şu kadar artmış, şu kadar azalmış. Last price: btc olarak en son hangi fiyat olduğunu söylüyor. max rows: ufak ekranda kaç coin çıkacak onu gösteriyor. search kısmında da özellikle aradığınız coini direkt önünüze çıkarıyor. Bide burada coinlerin kısaltması olarak gösterir arkadaşlar. Atıyorum ethereum-eth diye. Şimdi gelelim coini alma kısmına örnek olarak WAWES coinini almak istiyorum hemen yazdım search kısmına düşüşte, almak için iyi bir zaman. (tamamen atıyorum gidip almayın) wawes coin'in üstüne tıklıyoruz, aşşağıda bir grafik var buna mum grafiği diyoruz. bu kırmızı mumlar düşüş yeşil mumlar yükselmedir. 30 mins yazan yerden ne kadar sürelik grafiği görmek isterseniz seçebilirsiniz.

  Bunun altında da trading kısmı var işte waves coinimizi alacağımız yer burası. buy wawes ve sell wawes iki bölme var buy kısmından alış emri sell kısmından satış emri vereceğiz. units kısmı kaç tane wawes almak istediğinizi soruyor. burada max kısmına tıklarsanız elinizdeki tüm btcnin karşılığı wawes coini alır, onun yanına ne kadar almak istediğinizi de yazabilirsiniz. Bid kısmı ise wawes coinini ne kadar fiyattan almak istediğinizi belirler, yani bu elmayı ben 3 liradan alcam veya 5 lira olunca alcam demektir. Price kısmına tıkladığımızda Last-bid ve ask göreceğiz. Last'a tıklarsanız o an ki fiyatından alacaksınız demektir. Yani markets kısmında fiyat neyse o fiyattan alcam demektir. Bid kısmı ise ben bu coin'in fiyatının düşeceğini düşünüyorum o yüzden hemen satın almayacağım 5 liralık elma 3 liraya düştüğünde otomatik bilgisayar alsın demektir. En önemli olan bid kısmıdır arkadaşlar bunu iyi anlayın. Last kısmını acil durumlarda kullanacaksınız. Type kısmında ise alacağınız elmanın fiyatı şu fiyata kadar çıkarsa satış emrini ipal edin demek yani 3 liraya alcaktım bu elmayı 6 lira olursa sal gitsin demek. Total kısmında da sizin cebinizden çıkacak olan bitcoin miktarını gösteriyor. buy wawes(hangi coinse) tıkladık ve ya satış emri verdik ya da hemen aldık.

  Coinimiz satış emri verdiysek fiyat düşüpte bilgisayar otomatik olarak alana kadar wallets kısmına yansımayacak demektir. Ne zaman, ne kadar aldığımızı wallets kısmının yanındaki orders kısmından görebilirsiniz. Burada open ve completed kısmı var coinimiz opendaysa henüz fiyat düşmemiş ki hala alınmayı bekliyor demektir. Burada satış emrinizden vazgeçerseniz çarpı işaretine basıp satış emrini iptal edebilirsiniz. Eğer coininiz completed kısmındaysa coini almışsınız demektir ve wallets kısmına düşmüştür. Wallets kısmına düştükten sonra arkadaşlar wawes coinimizin üstüne tıklayıp alış satış emri yerine tekrar dönüyoruz. units kısmına gelip tüm miktarı satmak istiyorsanız max kısmına tıklıyoruz. Bid kısmınaysa fiyatta ne kadar fiyattan satmak istediğimizi yazıyoruz ben elmayı 3 liraya almıştım şimdi 5 liraya satcam ama ben bunun başında bekleyemem satış emri vercem diyceksiniz. Eğer artık coinden hemen çıkmak istiyorsanız last kısmına tıklayacaksınız burası önemli bazen coin istemediğiniz şekilde düşebiliyor veya acil başka coine yönelmeniz gerekiyor o zaman last yapacaksınız. Limit kısmındaysa alt veya üst limit belirliyorsunuz bu coin sizin istediğiniz şekilde yükselmezde düşmezse yani bu elma 5 lira olacaktı ama çıkmadı 3 liraya almıştım 2 liraya düştü daha da düşmeden bunu sat demektir. Çünkü bir lira zarara girdiniz 3 lira zarar olmasını istemezsiniz. Bunları ayarladıktan sonra sat kısmına tıklıyoruz ve elde ettiğimiz karı göz kararı hesaplıyoruz arkadaşlar. Bunu yaptıktan sonra tebrikler arkadaşlar artık sizde bir broker oldunuz :)

  Neye göre hangi coini alacağınızı başka bir başlıkta toplayacağım veya başka bir forumlu açıklar, yazım hatalarım için k.bakmayın elimden geldiğince teknik olarak ne yapmanız gerektiğini açıklamaya çalıştım.
   
  Aksaçlı bunu beğendi.
 2. honeybtc

  honeybtc Üye Forum Üyesi

  Katılım:
  4 Kasım 2017
  Mesaj:
  16
  Beğeniler:
  4
  Cinsiyet:
  Erkek
  güzel olmuş
   
 3. Aksaçlı

  Aksaçlı Yönetici Yönetici

  Katılım:
  24 Ekim 2017
  Mesaj:
  459
  Beğeniler:
  1,796
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Ankara
  Web Sitesi:
  Emeğine sağlık
   
 4. tracker0

  tracker0 Azimli Üye Forum Üyesi

  Katılım:
  28 Ekim 2017
  Mesaj:
  77
  Beğeniler:
  52
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  istanbul
  BTC:
  1GuUp7nw6mDkL3r9dGnm2DnPv8FYFyAFkQ
  teşekkürler.
   
 5. BrsDONMEZ

  BrsDONMEZ Yeni Üye Forum Üyesi

  Katılım:
  21 Ocak 2018
  Mesaj:
  2
  Beğeniler:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  emeğine sağlık